Aranyablak Tagóvoda

 

A Vásárosnaményi Játékország Óvodái intézmény Aranyablak tagóvodája a gergelyiugornyai városrészben helyezkedik el. A Tisza és a Kraszna folyó közelsége és a falusias vonásokat magában hordozó városrész az óvoda életét jelentősen befolyásolja. Erős kötödés jellemzi a hagyományokat megtartó lakóközösséget az óvodához, mely jelentős mértékben meghatározza mindennapjainkat. Az óvoda épülete 2010 nyarán került felújításra, így megújult külsővel kiemelkedik környezetéből. Szakmai szempontból a Vásárosnaményi Játékország Óvodái közösségének szerves részeként éljük mindennapjainkat. Nevelőközösségünket jellemzi az innováció, óvodapedagógusaink készségesek minden új befogadására a pedagógiai munkában a megújulásra, új módszerek kipróbálására. Tanfolyamokon, tovább képzéseken veszünk részt, a minőségi munka megteremtésének érdekében, és elkötelezettnek érezzük magunkat az eddig kialakult hagyományok további ápolásában és a minőségi munka fejlesztésében.

Tagóvodánkban természetesen érvényesülnek az egyedi sajátosságok.  Óvodapedagógusaink közössége példaértékűen használja ki a növényekben gazdag, csodálatos Tisza környékén adódó nagyszerű lehetőségeket. A folyó közelsége kivételes lehetőségeket kínál a természet megfigyelésére, a tevékenységekbe ágyazott megfigyelésekre. A gyermekek aktivitása és érdeklődése során tapasztalatokat szerezhetnek a közvetlen és tágabb természeti – emberi – tárgyi környezet formái, mennyiségi, téri viszonyairól. A valóság felfedezése során pozitív érzelmi viszonya alakul a természethez, az emberi alkotásokhoz tanulják azok védelmét, az értékek megőrzését. A gyermekekkel miközben felfedeztetjük környezetét, olyan tapasztalatok birtokába jutatjuk, amelyek, életkoruknak megfelelő biztos eligazodásához, tájékozódáshoz szükségesek. Megismertetjük a szülőföld, az ott élő emberek, a hazai táj, a helyi néphagyományok, szokások és a tárgyi kultúra értékeit, megtanítjuk ezek szeretetét, megbecsülését.

Környezetük megismertetése során matematikai tartalmú tapasztalatok, ismeretek birtokába jutatjuk őket. Felismertetjük a mennyiségi, alaki, nagyságbeli és téri viszonyokat, alakítva ezzel ítélő képességüket, fejlesszük tér – sík mennyiség szemléletüket. Feladatunk, hogy lehetővé tegyük a környezet tevékeny megismerését, időt, alkalmat, helyet, eszközöket biztosítani a szervezett tapasztalat ismeretszerzésre, az ismeretek rendszerezésére, szükség esetén a korrigálásra. Az egyik fő profilunk néphagyomány – ápolása. A jó szándékú szomszédok lehetőséget biztosítanak ezekhez a tevékenységekhez. részt vehetünk a zöldség – gyümölcs termények betakarításában – szőlőszüretelésben, must készítésében, lekvár főzésben, ahol az érzékelés – észlelés gazdagodásában lehet részük. Tapintással megtapasztalhatják a formákat, ízeket, színeket hasonlíthatnak.

Tapasztalatszerzés közben aktívan részt vehetnek a munkafolyamatokban, átélhetik a segítségnyújtás örömét, láthatják munkájuk eredményét. Megismerve a természet, a csutka – csutkahéj tulajdonságait, ezeket az óvodai alkotó tevékenységekben alkalmazhatják tapasztalataikat. Ezek a tevékenységek az óvodapedagógusok által biztosított feltételekkel szervezéssel, az egyéni fejlettség és képességekhez igazodva segítik a képi – plasztikai kifejező képességeiket, komponáló térbeli tájékozódó és rendező képességek alakulását a gyermeki élmény – és fantázia világ gazdagodását és annak képi formában történő kifejezését.

Felkutatjuk, és életben tartjuk a településen fellehető hagyományokat, nagy hangsúlyt fektetünk a természetes környezetben történő közvetlen tapasztalatszerzésre, a játékban megjelenő tanulás különböző formáinak megismerésére, valamint ezek beépítésére az óvodai nevelés teljes folyamatába.

Csoportok